2023. március 30., csütörtök

Dögös hot rod a Volvótól

Nem mai gyártmány, de érdemes megemlékezni róla, hiszen a T6 Roadster Concept annyira őrült, hogy ha valamire, akkor erre biztosan nem számítottál volna a Volvótól. 2005-ben mutatták be, és sajnos csak ez az egy példánya készült el, akárcsak a két utódjának.

A kétezres évekre már javában tartott a retró divatja az autóiparban. Szériában készült az új MINI Cooper és a Volkswagen New Beetle, és olyan érdekességek is, mint a Chrysler PT Cruiser és a Ford Thunderbird. De ha van olyan márka, amitől nem számítottál volna retró autóra, az a biztonságos családi autóiról elhíresült Volvo volt.

2005-ben aztán kijöttek ezzel a teremtménnyel, amit T6 Roadster Concept névre kereszteltek.

A hot rod divatja ugyanis sosem hagyott alább az Egyesült Államokban, a múlt század eleji veteránokból ültetett sportgépeket építeni mindig is menőnek számított.

A Volvo koncepciójának tervezőit is egy másik hasonló modell, a Plymouth Prowler ihlethette.

Ahhoz hasonlóan a T6 Roadster is sárvédő nélküli kerekeket kapott, csónakszerű formáját a nagy Volvo-maszk teszi felismerhetővé, a dupla buborék üvegtető pedig még érdekesebbé. A belső tér egészen letisztult, bár az ötfokozatú automata váltó karja és a bőrülések modernebbek a kelleténél, de a kormánykerék már rájátszik a retró hatásra.

Az erőnek pedig nem volt híján a prototípus, amibe a Volvo S80-ból származó 2,9 literes, soros hathengeres biturbó benzinmotor került, kereken 300 lóerővel.

A motort az ülések mögé építették be, és a meggyőzően széles hátsó kerekeket hajtotta, amivel a T6 akár 330 km/órás sebességre is képes volt. Csak ez az egy példány épült belőle.

A prototípus készítői a következő években is előjöttek Volvókra épített hot rod koncepciókkal. 2006-ban jelent meg a V8 Speedster, aminek a motorja a nevéhez illően az XC90-ből ismert 4,4 literes V8-as volt, 345 lóerővel, az utastere pedig kellemesen modern lett.

2008-ban pedig elkészült a Jakob, amit a Volvo megalapításának nyolcvanadik évfordulójára szántak, orrába épített 2,4 literes öthengerese 265 lóerőt teljesített, és nemcsak a formája volt extrémebb, de a belső tere is ennek volt a leginkább retró stílusú a három koncepció közül.

Nem készült ennél több Volvo hot rod, de a három prototípus is elég ahhoz, hogy ne tudjunk dönteni közülük, ha csak egy állhatna a garázsunk előtt.

2023. március 20., hétfő

Betámadja az AMG S 63-at a Cadillac

Betámadja az AMG S 63-at a Cadillac

Luxuslimuzin brutál motorral: új kihívó akadt az 5 méternél nagyobb sportszedánok nem túl népes szegmensében. Mercedes AMG S 63, Alpina B7 xDrive, Jaguar XJR – ezzel le is zárult az 5 méter és 500 lóerő fölötti, nyolchengeres luxuslimuzinok listája. Illetve nem: mostantól egy amerikai versenyző is indul a felső kategória kék szalagjáért.

A Cadillac CT6 (5184 x 1880 x 1473 mm; 3109 mm tengelytáv) eddig 265-404 lóerős teljesítménytartományban volt elérhető, ám most gondolt egyet a gyár, és a Cadillac történetének első ikerturbós V8-asát megépítve elkészítette a CT6 V-Sportot, a nagy szedán sportkivitelét.

A 4,2 literes V8-as a gyári becslések szerint 550 lóerős (később rendelhető lesz 500 LE-re korlátozott kivitele is), nyomatéka 850 Nm, amelynek 90 százaléka már 2000/perctől elérhető.

A motor valóban modern technológiákat vonultat fel, a hengersorok között elhelyezett turbófeltöltőtől az elektronikus vezérlésű megkerülő szelepen át a dupla vizes töltőlevegő-hűtőig; a közvetlen befecskendezéstől a kétoldali változó szelepvezérlésig, a hengerlekapcsolástól a változó szállítású olajszivattyúig.

A kézzel épített motorhoz 10 fokozatú automata váltó csatlakozik.

Az autó persze nem csak a motorból áll: 20 colos felnik öblében 19 colos tárcsákat harapnak a Brembo dugattyúk, a hátsó kerekek között mechanikus részlegesen önzáró differenciálmű osztja el a nyomatékot, a kormánymű és a változó csillapítás hangolását módosították.

Az autó kapcsolható versenypálya üzemmódjában minden beállítás megváltozik, az aktív hátsókerék-kormányzástól kezdve az összkerékhajtás nyomatékelosztásáig, a kipufogószelepek szabályozásától a kipörgésgátló beállításáig.

Menetdinamikai adatokat sajnos nem adott meg a gyártó.

2023. március 10., péntek

Ha az új BMW M5 nem lenne elég menő

Még hátravan, hogy vezessük, de már most mindent odaadnánk egy új BMW M5-ért. Ha szériaváltozatban még nem elég ütős számodra, akkor vess egy pillantást az M Performance kiegészítőkre!

600 lóerős V8-as motorjával és drift módba kapcsolható összkerékhajtásával az új BMW M5 alighanem a jövő igazi álomautója lesz, és ha nem elégszel meg a szériaváltozattal, akkor arra is van megoldása a német gyártónak. Megérkeztek az M Performance kiegészítők a típushoz, és bőven lesz miből válogatni hozzá.

Szénszálas anyagból készült elemekkel lehet felöltöztetni a külsőt, új az első lökhárítóra tett splitter, a küszöbök és hátul a diffúzor is. De karbonból készülhet a vese alakú hűtőmaszk kerete, a visszapillantó tükrök borítása, odabent pedig az Alcantara borítású kormánykerék betétje, mögötte a váltófülek, és középen a sebességváltó választókarja is.


Olyan kiegészítőket is kaphatsz az új M5-höz, amivel a saját vezetési képességeidet fejlesztheted. Az egyik egy okostelefon-alkalmazás, ami csapatás közben rögzíti a főbb menetadatokat, hogy utólag kielemezhesd, hol nem kellett volna elvenni a gázt. Még nagyobb ötlet, hogy elöl és hátul a vonószem helyére akciókamerákat szerelhetsz fel.