2023. október 10., kedd

Repülőgépből készített limuzin

Repülni ugyan már nem tud ez a különleges jármű, az viszont biztos, hogy mindenki utána fordul az utcán. Mostanság egyre több cég próbálkozik azzal, hogy repülőgépekre jellemző tulajdonságokkal vértez fel alapvetően autónak szánt járműveket, az viszont igen ritka, hogy egy repülőgépből készüljön autó. De azért ez utóbbira is akad példa, íme:

A mellékelt fotókon a világ első Learjet limuzinja látható, vagyis egy olyan 18 személyes repülőgép, melyből az USA-ban egy működőképes limuzint faragtak. A Limo-Jet ötlete először 2006-ban merült fel a készítőkben, akik most rukkoltak elő a teljesen elkészült, véglegesnek mondható járgánnyal.

A 3,3 méter magas különlegesség mozgatásáról értelemszerűen nem a repülőgép eredeti hajtóművei gondoskodnak, hanem egy V8-as benzines erőforrás. A közúti forgalomban történő közlekedésre alkalmas Limo-Jet belsejében kényelmes fotelek, több ezer W-os hangrendszer és méretes kijelzők találhatók. A 28 colos kerekeken gördülő jármű menetteljesítményei, illetve ára egyelőre ismeretlen.


2023. szeptember 30., szombat

Toyota Supra

A lehetőség eddig is fennállt, hiszen a Supra alapjául szolgáló BMW Z4-esből egy ideje már készül négyhengeres változat, de csak most vált biztossá, hogy kapható lesz a Toyota sportkocsija a kisebbik motorral.

A motor természetesen a BMW jól ismert turbós négyhengerese, amely itt 258 lóerős lesz, és nyolcfokozatú automata váltóval lesz kapható. Ez a gyári adatok szerint akár 5,2 másodperc alatt gyorsíthatja az autót százra, és gond nélkül elérhető vele az elektronikusan beállított 250 km/h-s csúcssebesség. A kisebb motor egyébként 100 kg tömegcsökkenést eredményez, és az autó súlyeloszlásán is javít valamelyest, így a teljes tömeg alaphelyzetben fele-fele arányban terheli az első, illetve a hátsó tengelyt.

Úgy tudjuk, a négyhengeres Supra egyelőre európai specialitás marad, forgalmazni itt március környékén kezdik majd.

2023. szeptember 20., szerda

Aston Martin Vulcan

Ha követed a The Grand Tour epizódjait, akkor nem lesz újdonság számodra, de ha még nem láttad, akkor dobj el mindent, és nézd meg, ahogyan Jeremy Clarkson odalép az Aston Martin Vulcannak. 

Csak 24 példányt készítenek belőle, és a Vulcan gyakorlatilag egy versenyautó, amihez szerelőcsapat is jár. 7 literes V12-es szívómotorja pokoli hangon szól, és ezt is élvezheted, miközben Clarkson bemutatja a gépet. Csak a parkolásnál kell jobban figyelnie vele.

                                                     

2023. szeptember 10., vasárnap

Skoda farmotoros kupé

A szocialista korszak egyik nagy kedvence volt a Skoda kínálatában szereplő 110 R. Ez adta az ötletet a feltámadáshoz, és logikus lett volna Golf-alapokon újragondolni. Igen ám, de abban elöl van a motor, úgyhogy inkább a konszern egyik bestiáját, az Audi R8-at választották donornak. Ezt az autót nem a gyár, hanem Petr Novák formatervező álmodta meg, először a rajzasztalon. Sokan csak jópofa viccnek tartották a dolgot, viszont az autó fizikailag is elkészült, mégpedig az Audi R8 alapjaira.

Most végre feltöltöttek az internetre egy videót, ahol meg is hajtják, ezzel is bizonyítva, hogy nem csak egy szimpla modell, hanem tényleg működőképes darab. Nem is akármilyen, hiszen az R8 motorja dolgozik benne (igaz, a 110R kupéval ellentétben nem hátra, hanem középre beépítve).

A 430 lóerős TFSI V8-as szédítő menetteljesítményeket garantál. A nyitott kulisszás hatfokozatú kéziváltóval 4,5 másodperc a 100-ra gyorsítás ideje,és a drifteléssel sincs gond, hiszen az Audi R8 (és a műszaki rokon Lamborghini Gallardóhoz) összkerékhajtásához hasonlóan a nyomaték zöme hátra érkezik, és az önzáró diffivel gázadásra gyönyörűen táncba lendül a fara.  

Az építő Hoffman & Novague cég szeretne 30 példányt készíteni, melyeket 281 ezer dollárért (kb. 80,9 millió forintos) lehet megvásárolni.

Az eredeti Skoda 130 RS versenyváltozatában egy 1,3 literes, 142 lóerőre felhúzott motor dolgozott, amivel a csupán 825 kilós kupé 190 km/h-s végsebességre volt képes. Hozzánk persze az utcai 110 R változatok kerültek 52 lóerővel, de így is vágyott autó volt.

2023. augusztus 30., szerda

Dubaj és a lóerők

Az Al Maktúm reptér mögé szoktunk kimenni az ipari negyedbe – meséli Jürgen. Ott csak tíz kilométerenként van kamera, ki lehet próbálni a kocsikat. A kék GT-R felé biccent, nemrég ért vissza vele, még perceg a hűlő motor. Jól gondolják, a Jürgen nem tősgyökeres arab név, az Alpha Logic Performance marketingese Németországból érkezett, két hete állt munkába tuningműhelyben. Kedves, habókos ember benyomását kelti, minden mondatában érezni a lelkesedést, úgy mesél az autókról, mintha a gyerekei lennének. Éppen költöznek, ezért hatalmas a káosz, igaz, így is van bent hat GT-R, meg egy motor nélküli Audi R8 V10. Éppen turbósítják.

Olvasónktól, Andrástól kaptam a tippet, hogy mindenképp nézzek be ide. A Dubaji túra nem múlhat el anélkül, hogy egy műhelyt meglátogassak, gondoljanak csak a Youtube-on tömkelegével feltűnő száguldozós videókra. Az Alpha Logic az Al Kozban van, ez Dubaj iparnegyede. Ugyanaz a lehangoló ipari környezet, mint bárhol a világon, csak itt a finom por mindenre húz selyemszerű réteget. Tömbházak mellett hajtunk el, miközben keressük a címet, a lego-szerűen összerakott, nyomasztóan egyforma panelekben élnek a pakisztáni, bangladesi, és még ki tudja, milyen nemzetiségű vendégmunkások. Két acélgerenda között szárítókötél feszül, azokon pedig taxisok fehér ingét lengeti a meleg, forró szél. A város kevésbé reklámozott arca.

Egy sarkon feltűnik vagy tizenöt darab GT-R. Még a gyárinál is vaskosabb, szivárványosra pörkölt kipufogóvégek merednek a semmibe, pályagumijaik már teljesen leeresztettek. Csalóka a porréteg, hiszen két nap alatt Mad Max-jelleget ad mindennek, de ezek biztos hónapok óta nem mozdultak. Áll kint egy Camaro is, természetesen a kompresszoros, legerősebb kivitel, na meg egy CLS Merci, amelynek gyanúsan magas az eleje – nincs benne motor? -, de hátul húsos drag-gumikon ül. A műhelybe belépve egy apró, burnuszos figura rohangál, telefonja szinte a fejéhez nőtt, az ott töltött másfél óra alatt le sem nagyon tette. Azt is csak Jürgentől tudom meg, hogy ő Ali, a főnök, és többek közt a Yas Marina versenypálya is - itt rendezik a Formula-1-et – az érdekeltségei közé tartozik.

A kék, amit most vittem ki, 850 lóerős, tegnap készült el. Van egy másik a műhely előtt, a krómhatású fóliával burkolt katari kocsi, az 1600 lóerős. Rendszám van rajta, vagyis forgalomba helyezték. A teljesítményadatok annyira hihetetlenül magasnak hangzanak, hogy el is felejtek kételkedni, de a műhely Facebook oldalán több screenshotot is látni a megawatt feletti fékpadi mérésekről. A klasszikus, negyedmérföldes távot 8,2 másodperc alatt tudja le, ami már szinte nem is evilági idő egy utcai autótól. Az alkatrészek, amelyekből építették, még nem is kaphatóak kereskedelmi forgalomban, az AMS Alpha Omega a cég GT-R-ekhez szánt teljesítménynövelő csomagjainak csúcsa. Jövőre lesz elérhető az erre fogékonyak számára.

Ez persze még Jürgen szerint is sok utcára, ő valahol nyolc- és kilencszáz lóerő közé húzza meg a limitet, mint élvezhető teljesítmény. Ahogy mondja, ez még kihasználható, örömet okoz, és tartja a lépést nagyjából mindennel. A tesztkörre kivitt autót most tankolta meg 98-as üzemanyaggal, és itt megjegyzi, hogy a helyi üzemanyag jóval gyengébb minőségű, mint Európában. De nem csak itt: egy kuvaiti ügyfél történetét emlegeti fel, akinek az Aston-Martinja állt le, majd a gyári szakemberek kezüket széttárva mondták, hogy nem az autó, az üzemanyag a ludas. Az elküldött, elméletileg 98-as oktánszámú minta alig volt 80-as.

Arra nehéz lenne válaszolni, hogy miért pont GT-R-ekkel kezdtek foglalkozni, Jürgen úgy gondolja, a japán autó része a kultúrának. Sok behajtón áll Nissan vagy Toyota, és ezek a GT-R-ek is többnyire nem bevándorlók, hanem dubaji állampolgárok tulajdonai. Az évtizedek alatt kialakult bizalom még ebben a kategóriában is él. Mielőtt megérkeztek az európai prémiummárkák, a japánok már itt voltak, többnyire a Land Cruiserrel és Patrollal, de a Camryhez vagy Corollához kis túlzással a közértben is kapni olajszűrőt.

A nyolcvanas-kilencvenes éveken az a mondás járta, hogy ha hétvégén akarod hajtani a Ferrarid, hét közben a szerelőnél kell állnia. Ez mára természetesen gyökeresen megváltozott, de az emberek lojálisak a japán gyártókhoz, arról nem beszélve, hogy nem is kell olyan sokat ügyeskedni, hogy egy Skyline-ból, vagy Suprából ütőképes sportkocsi legyen.

A GT-R gyári állapotában nagyjából elpusztíthatatlan, megbízható, és sokkal alkalmasabb a napi használatra, mint mondjuk az olasz egzotikumok. Utóbbiakkal leginkább a módos bevándorlók járnak, és lehet, hogy az arab is tart belőle, de a garázsban akkor is bérelt helye van egy Land Cruisernek és egy GT-R-nek. Ezek olyan gépek, amiket ismernek, ráadásul a vevő, a kereskedő és a szerviz egy amolyan kis közösség. Mindenki ismer mindenkit, bármi kell, csak leemelik a polcról. Jusson eszükbe például Ahmed barátom a szafariról, aki fejből tudja a Land Cruiser és Patrol alkatrészek cikkszámait, három generációra visszamenőleg.

Amikor a vevőkről kérdezek, Jürgen biztosít, hogy inkább pályáznak az autóikkal, mintsem az utcán száguldoznak. Hogy ezt mennyire hihető, mindenkinek a lelkiismeretére bízom, de a rendőri ellenőrzés szigora, és az egy főre jutó világszínvonalú versenypályák – Yas Marina, Dubai Autodrome – tekintetében akár hihető is. A cég persze szívesen támogatja az ügyfeleket gumival, fékkel, kuplungtárcsával, vagy ami éppen kell. Terveim közt szerepelt egy pályanap is, de sajnos annak télen van a szezonja, ami a jelenlegi 38 fokos napi középhőmérséklet mellett érthető is.

Ali – aki mellesleg még mindig telefonál – 2010-ben nyitotta a műhelyt, most azért költöznek, mert kinőtték a garázst. Heti 4-5 autó készül, persze az ütemezés nagyban függ az átalakítás mértéktől. Sokan csiptuninggal kezdenek, de általában senki nem áll meg itt. Jürgenék legfeljebb 650 lóerőig ajánlják a teljesítmény növelését csak a vezérlés átírásával, ezt még átalakítás nélkül elbírja a motor és a hajtáslánc. Ritkán állnak meg itt, mert a GT-R-rel is az a probléma, mint a legtöbb gyors autóval: hiába lett erősebb, pár napnyi vezetés után úgy érezzük, gyengül az autó. Pedig csak hozzászokunk a teljesítményhez, és több kell, ezt pedig Jürgenék boldogan kiszolgálják. A vevő elindul az úton, aminek az eleje két nagyobb turbófeltötltő, a vége pedig szénszálas kaszni és fékezőernyő.

Jürgen patrióta, ha autókról van szó, az épület előtt parkol a napi járós autója, egy japán importból származó BMW E39 530i, a feleségének egy hetes Golf R-t reszelget öthengeres turbómotorral, magának pedig egy Audi RS6-ost épít. Mégis, a GT-R előtt leborul. Ez egész egyszerűen egy nagyszerű autó, hiába erős, bárki képes vele gyorsan menni, annyira biztonságos, és túltervezett, hogy ésszerű keretek között nem lehet bajod. Vigyáz rád, egy átlagos sofőr, mint te vagy én képtelen elérni a határait. Nekem más elképzeléseim vannak a sportautózásról, de ő valószínűleg jobban rálát az igényekre.

Problémák persze voltak, a korai modellek duplakuplungos váltói gyakran adták meg magukat a rajtautomatika gyakori használatától. A gyár 2012 óta jobb csapágyakat és szívósabb kuplungokat épített be, a kilövésnél tartott fordulatszámot is visszább fogták. Ez nem jelenti, hogy az Alpha Logicnál ne nyúlnának a váltóhoz, most is hever kettő szétborítva a műhelyben. A vevőket nem érdeklik a megmaradt gyári alkatrészek, egy ideig halmozódnak, aztán jobb híján a neten próbál túladni rajtuk a cég.

Ahogy kimegyünk a parkolóba, néhány távol-keleti srác az egyik poros kocsi nyitott motorháztetejébe hümmög. Sok országból jönnek hozzánk technikusok, megbecsüljük őket. Alkalmanként előfordul, hogy elküldjük őket az Egyesült Államokba, továbbképzésre. Jürgen még utánuk szól, hogy a kékre fóliázott kocsi kulcsát dobják már ide, egyikük pedig unott arccal kikeresi. Ha a kék fóliától eltekintünk, nincs rajta túl sok változtatás, mégis vészjóslóbb látvány mint az utcai változatok. Belül bukócső, és kárpit nélküli szénszál héjak fogadnak, és annak ellenére, hogy tényleg a lakkozott karbonlemezen ülök, nem is olyan kényelmetlen.

Ritkán közlekedek vele közúton, a tulajdonos csak idetelefonál, mikor és melyik versenypályán kell neki az autó, a cég felkészíti a futamra, odaszállítja, a nap végén pedig visszahozzák. Egy élvezetes játék – mondja Jürgen, de legalábbis, mintha a legóról beszélne. 1600 lóerőt felesleges is átszámolni Suzukiba, így inkább beindítjuk. Vagyis beindítanánk, ha nem merül le az akksija, és két reménytelen fordulat után nem kattan le az indítómotor.

Jürgen érzi, hogy addig nem hagyjuk el a műhelyt, amíg nem hallunk egy kihegyezett GT-R-t, ezért átkísér a másik oldalra, ahol az imént kipróbált, királykék autó áll. Látszik rajta, hogy nem negyedmérföldre épült, szolid légterelőkkel toldották meg a gyári kasznit, a kerekek alatt komikus méretű karbon-kerámia tárcsák, hatdugattyús nyergekkel. A hátsó szárny külön show, hiszen középen ketté osztották, és két szervo a kanyarban mindig a megfelelő szögbe állítja a lapokat. Az aktív aerodinamikai elemek a tuning-szcénában is megjelentek.

Megfigyelték már, hogy nagyjából mindegy, milyen messzire mennek itthonról, valahol törvényszerűen szembe jön egy magyar? Az Alpha Logic-hoz egy fekete Nissan 370Z állít be, egy kompresszor felszerelésének áráról érdeklődik a sofőr. Kedélyes beszélgetés kezdődik angolul, majd negyed óra után a Nissanos fazon haverjáról kiderül, hogy magyar. Majd' 6000 kilométerre Magyarországtól, Dubaj iparnegyedének legporosabb szegletében.

És végül csak elindulunk a kék autóval. Nem először ülök GT-R-ben, mégis, a tudat, hogy soha nem mentem még ilyen erős autóval, valahogy különlegessé teszi. Az iparnegyedből kifelé hajtva rendesen pattogunk, mint egy békebeli ültetett CRX, csak a Nissan több mint 1800 kiló. Az új kuplungok minden váltásnál hátba vernek, pedig épp csak egy kereszteződésből fordulunk ki. A cég mércéjével mérve ez mégszolid gép, de messze nem egy wellnesshétvége. A kipufogó annyira nem hangos, csak elképesztően mély hangon szól, ami hosszú távon még nagyobb kínzás.

Viszont ha istenesen odalépnek neki, minden értelmet nyer. Gázadásra nem ugrik, inkább csak mintha megfeszítenének egy nagyon erős rugót, ami pillanatokon belül kirúg. Természetesen némi spéttel dolgoznak a hatalmas turbók, de ha egyszer felpörögnek, a szívóhang minden környezeti zajt elnyom, a motort csak a kaszni remegéséből érezzük, és nagyjából mindegy, hol áll a sebességmérő tűje, a sivatag végtelen aszfalt csíkja sem tűnik elégnek, ahogy megindul.

Gázelvételre olyat fúj le, mint amikor egy gőzmozdony begördül az állomásra, és az utolsó munkaütemet is elengedi. Szürreális érzés, ebben a pillanatban elképzelhetetlennek tűnik, hogy erre, vagy ennél többre bárkinek is szüksége lehet.

2023. augusztus 20., vasárnap

Lefotózták a mindenható Démont

Tizenhárom bizarr videoelőzetes után végre itt az első hivatalos fotó Amerika legdurvább izomautójáról. A Dodge Challenger SRT Demon a héten tartja világpremierjét.

Sejtelmes, félelmetes, fenyegető kisfilmek harangozták be a Demon érkezését az elmúlt hetekben. A hét végén véget ér a kínzó várakozás, részletesen is bemutatkozik az eleve nem piskóta Dodge Challenger SRT kupé Demon utónevű mutáns fivére, egy hivatalos kép azonban máris felkerült az internetre, mégpedig egy orosz autós oldalnak köszönhetően.

Az SRT Demon látvány dolgában jól áll, a motorházfedélből kiemelkedő, hatalmas légbeömlő, a széles kerékívek és a hóekének beillő első kötény mellett diszkrét ördögfej-grafika segít eligazítani az érdeklődőt. Az optikához megfelelő motorteljesítmény dukál, a Demon vélhetően nem kevéssel lesz erősebb, mint a szimpla, mezei SRT Hellcat (707 LE, 881 Nm).

2023. augusztus 10., csütörtök

Ólomsúlyú kupéval alázna a Bentley

Tavaly sikeresen szerezte meg a leggyorsabb SUV rekordját a Pikes Peak hegyi felfutón, az idén pedig a leggyorsabb szériaautó címét hoznák el a Continental GT-vel.

A jellegzetes, zöld-fekete kupé csak a kötelező biztonsági felszerelésekben tér el a sorozatgyártású autóktól. Ez az erősebb, W12-es változat, 626 lóerős, hatliteres motorral, ami nem kevés, bár a 2,5 tonnás üres tömeggel együtt már nem is hangzik olyan jól.

Sofőrnek mindenesetre olyasvalakit kerestek, aki csukott szemmel is feltalál a húsz kilométeres, 156 kanyart és 1,44 km szintkülönbséget tartalmazó szerpentinen: Rhys Millent, aki két alkalommal már abszolútban is győzött itt.

A cél az idén az lenne, hogy a Continental GT-vel 10:26,9-es időn belül végezzenek, ekkor ugyanis megdöntenék a Porsche 911 Turbo S típussal 2014-ben felállított rekordot. Az az autó 560 lóerős volt és kicsit több, mint 1,6 tonnát nyomott, így tényleg sok múlik Millen képességein.

2023. július 30., vasárnap

Nincs ennél gyorsabb Volkswagen

A Volkswagen nagyon belejött a rekorddöntésbe, a Pikes Peak-i Hegyi Felfutón és a goodwoodi felfutón elért elképesztő pályacsúcsai után a Bonneville-i sóstavat célozza meg egy újabb szárazföldi sebességi rekorddal. A szériaközeli járművek kategóriájában (BGC/G) igyekszik saját korábbi rekordját felülmúlni és minimum 335 km/órával száguldani.

A rekorddöntéshez felkészített jármű egy új generációs, amerikai kivitelű Jetta, amiben a konszern 2 literes TSI turbómotorja dolgozik. Ez a blokk számos európai konszernmodellben megtalálható, ez mozgatja többek között a Golf GTI-t és R-t, valamint a Škoda Octavia RS-t is. A 2 literes TSI motorral hajtott Jetta később Jetta GLI modellként lép piacra Észak-Amerikában.

A Bonneville Jetta természetesen jóval izmosabb, mint a szériaautó, 550 lóerős és elméletben a 335 km/órás sebességet is túllépheti. A sóstó kiszáradt medrében a 0.27-es alaktényezőjű, lekönnyített, speciális kerekeken gördülő Jettának meg kell haladnia ezt a sebességet, hogy a géposztályban új rekordot döntsön. Az érvényben lévő rekord egyébként szintén egy Volkswagenhez fűződik, egy módosított, 543 lovas Beetle állította be 330,11 km/órával.

2023. július 20., csütörtök

Versenyautó készült a Lamborghini 650 lóerős terepjárójából

A világ egyik legerősebb és leggyorsabb divatterepjáróját a Lamborghini gyártja. A tavaly decemberben leleplezett Urus motorházteteje alatt egy 4 literes V8-as biturbó benzinmotor található, mely 650 lóerőt, illetve 850 Nm-t szabadít rá a kerekekre. Mindez elegendő ahhoz, hogy a 2,2 tonnás SUV 3,6 másodperc alatt katapultáljon 0-ról 100 km/h-ra, illetve, hogy a gyorsulásnak csak 305 km/h-nál szakadjon vége.


Most pedig elkészült a Lamborghini Urus még potensebb változata, a versenypályákra szánt Urus ST-X Concept, íme:


Az újdonság többek közt acél bukókeretet, verseny-üzemanyagtankot és tűzoltórendszert kapott, így semmi akadálya annak, hogy FIA versenyeken induljanak vele. A karbonszálas gépháztető alatt és a szériamodellénél nagyobb első légbeömlők mögött található motor változatlanul 650 lóerős, azonban ennek az erőnek ezúttal 25 százalékkal szerényebb tömeget kell mozgatnia.


A 21 colos kerekeken gördülő Urus versenyautóval először 2020-ban találkozhatunk majd a versenypályákon, melyeken a tervek szerint aszfaltos és murvás szakaszok is lesznek.

2023. június 20., kedd

2023. május 30., kedd

911 GT2 RS OMFG

13 évvel ezelőtt rendszeresen vörös karimát préselt a combomra a vécédeszka, annyit ábrándoztam a Porsche 911 GT1 Straßenversion adataira bambulva a fürdőszobai Autópiacban. Édes istenem, 544 lóerő, 310-es végsebesség, másfél millió márkás (antik német nemzeti valuta, akkoriban kb. 180 millió forint volt) vételár, mindezt azért, hogy a matricás változatával megnyerhessék Le Mans-t. Most pedig arra készülök, hogy egy 80 lóerővel erősebb 911-nek kenjem. Közúton. Esőben. De jó, hogy nem vagyok már 19 éves. De leszek-e 34?

Ácsorgunk az elképesztő Porsche Museum főbejáratánál, vakarjuk a fejünket a kiállított GT2 RS előtt. Alig szemetel az eső, sőt, szinte inkább nem is esik. Nézegetem a gyönyörű, tekervényes szárnyat, próbálom felidézni, hogy mennyivel több is itt a leszorítóerő, mint a sima GT2-n, és hogy vajon az a 150 kiló, amit 300-nál nyom rajta a levegő, sok vagy kevés egy taknyos Autobahnon.

Can be tricky in the wet szavakkal adják kezünkbe az itinert és a kulcsot odabent. Az útvonalterv egy kinyomtatott Google térkép, mert a GT2 RS-ben nincs navi. Rádió sincs. Klímaberendezés sincs. És üléspárna sincs, derül ki, ahogy a deszkakemény, merev hátú székbe esek. Hangszigetelés sincs, üzeni a motor és a titán kipufogó. Ezt visszajátsszuk párszor, az RS-t muszáj megtúráztatni, olyan a versenymotor hangja.

Versenymotor, he? Kovácsolt dugattyúk, speciális, változó geometriájú turbók, hogy lent is toljon és fent se fogyjon el, könnyített szívósor, szárazkarteres kenés 9 darab olajpumpával, nehogy egy hosszú-hosszú, rémületesen gyors kanyarban hirtelen ne kapjon olajat az éppen 700 Nm-rel hajtó motor. Innen jön a 620 lóerő, ami nemhogy a GT1 utcai változatánál, de a Le Mans-i győztes versenyautóknál is több.

Több továbbá a 605 lovas Carrera GT-nél, az 560 lovas Ferrari 458 Italiánál, és persze sokkal több a 480 lovas Nissan GTR-nél, ami elég rég idegesíti a németeket. A nürburgringi köridők feletti gyerekes civódásnak ezennel vége, mint amikor az egymás fülét húzó kölyökkutyákra rádől a kennelfal. A GTR-nek a Nissan leggátlástalanabb hazugsága se tudott 7:26-nál rövidebb időt kitalálni, objektív körülmények közt 7:38-at ment, a 911 GT2 RS pedig 7:18-at. Ez olyan, mintha Pali azt mondaná Tibinek, hogy az apukája lekaratézza Chuck Norrist, és erre besétálna Tibi papája, és lerúgná az iskolaépületet az alapjáról.

De ki az ördögöt érdekel ez az egész? Azokat a gazdag illetőket, akik GT2 RS-vásárlók lesznek. GT2 RS-t ugyanis nem azok fognak venni, akik hobbiból pályára járnak gyorsan menni. Azok GT3 RS-t fognak venni, 450 lóerős szívómotorral, állítható, emeletes szárnnyal, gyári bukócsővel. A GT2 RS másfél GT3 RS árába kerül, és háromszor annyiba, mint az alap 911-es. Ez 64 millió forintot jelent, extrák és regadó nélkül. Karbon gépháztetővel és szlovák/német rendszámmal inkább 66-ot. És amit kapunk érte, az felerészt egy csodálatos Porsche. Felerészt viszont egy atomtöltetű, fenyegetően pulzáló, ezerlövetű bálnapénisz a saját, méret után csináltatott, szatén alsógatyánkban. A tudat, hogy amilyen nekünk van, annál durvább még sose volt.

Ahogy az egyik fejlesztési vezető magyarázta, míg a felméréseik szerint a GT3-vásárlók 95%-a rendszeresen jár versenypályára (menő!), a GT2 RS-vevők javarészt úgynevezett "gyűjtők".  Ők inkább csak elmesélik egymásnak egy ital felett, hogy 3 polikarbonát ablak -4 kg, karbon géptető -2 kg, karbon sárvédők -5 kg, és hogy az egytömegű lendkerék és a motorsportos kézi váltó -30 kg a duplakuplungoshoz képest. És hogy megvették bele 1600 euróért a feláras Li-ion akksit, ami -11 kg, de nagy hidegben nem indít. Számukra a GT2 RS a garantált alfahímség a következő Harley Davidson fesztivál VIP-parkolójában. Azaz a GT2 RS azoknak van, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy bármiből a ne legdrágábbjuk legyen, a szükségleteiktől függetlenül. Betegeknek.

És itt jövünk a képbe mi, újságíró majmok, akiknek legendát kell építenünk a GT2 RS köré. A nekünk átadott eredetmítosz így szól: ez nem marketing-eredetű cinikus prémiumtermék, hanem szenvedélyből, odaadásból készült műtárgy. Az egészet titokban túlórázó mérnökök találták ki és építették meg, és ők mutatták meg suttyomban a nagy Walter Röhrlnek a ködfoltos, vérszomjas Nürburgringen. Walter rögtön ment vele 10 másodperccel jobbat, mint a sima GT2, és fülig érő szájjal vigyorogva ígérte meg, hogy keresztülnyomja az Igazgatóságon, hogy szériamodell lehessen. És így lett.

És én most itt ülök  a 000/500 sorszámú autóban egy októberi reggelen, a hátam mögött morog 620 lassan melegedő lóerő, és aggódva nézek a stuttgarti csúcsforgalomba. Az ablaktörlő-kapcsolót keresem, bár épp nem esik. Aztán megindulunk. A GT2 RS egészen váratlanul autószerű. A kuplung jöhetne Zilből, olyan nehéz, cserébe finoman, szépen harap össze, mintha nem is 700 Nm-t tapasztana össze. A váltó súlyosan, fémesen mozog, a kormány sterilen pontos, amilyen csak pályaautóban tud lenni, mikrosebészetre is jó. Szilentblokkok, gumiperselyek nincsenek, a futómű csupa GL-szem. Minden kapcsolat pőre vas, ennek ellenére van rugózás, az úthibák elnyelődnek, csak néha úgy, mint mikor túl nagy falatot nyelünk falás közben, és érezzük, ahogy csúszik végig a nyelőcsövön, megvan a folyamat minden apró részlete.

A GT2 elképesztően, fantasztikusan jó autó, ez az első 50 méteren kiderül. Lélekemelő a kormányzás, a fékek, a gáz harmóniája, nincs összeszokási idő, minden elsőre tökéletes. Nincsenek véletlenül összekoccanó fogak az első csóknál, nincs akadékoskodó melltartópánt, szabotőr sliccgomb. Ott álltok meztelenül az ágy előtt, a kandallóban pattog a zsarátnok, a talpad alatt a medvebőr szőnyeg, ő a szemedbe néz, csillogó ajkakkal mosolyog, szelíden hátralök. És te átrepülsz a szobán, átütöd a falat, és véres fejjel kiesel az utcára.

620 lóerő nagyon sok. A 911 csodája, hogy ez mind le is ér az aszfaltra a két hátsó keréken át. Valószínűleg a világ egyetlen autójában sincs annyi versenykilométer, mint a 911-ben.

Évtizedeken át pallérozódott minden lehetséges műfajban, a pályaversenyzéstől a ralin át a hosszútávú versenyekig. Ettől úgy járt, mint a vitorláshal, amit annyi százezer éven át reszelt az evolúció, hogy végül a világ legjobb hala lett belőle, ha gyorsan kell menni, pedig a kialakítása elvben célszerűtlen a böhöm uszonnyal a hátán. Ugyanígy rossz elvben a farmotor, ha simán kanyarodni kell, de isteni, ha gyorsítani, fékezni vagy kanyarból kigyorsítani szeretnénk. Ilyenkor ráterhel a hajtott hátsó kerekekre, és ettől a GT2 RS úgy betapad, hogy száraz úton lényegében nem veszít tapadást az összkerekes Turbóhoz képest - nem véletlen, hogy ez, Minden Porschék Leggyorsabbika simán hátsókerék-meghajtású.

Alig hogy kivánszorogtunk a parkolóból, kaptunk egy piros lámpát, rögtön utána 100 méter csábító egyenes. Na most. Az első dolog, amit nem csinál az ember egy Porsche tesztnapon, az a 62 millió forintos tesztautó lepadlózása az átvétel helyszínétől 15 méterre, egy városi lámpánál, a reggel 8-as csúcsforgalomban. Az azonban elkerülhetetlen, hogy a lába — a tüntetően szolid indulás után —  megrebbenjen egy pillanatra a gázpedálon. És akkor a Porsche vesz egy mély levegőt a két turbón át, hangosan, gonoszul felsüvítve, és arrébb tol három kocsihosszal, amíg te pislogsz, és értelmezni próbálod. Közben persze elveszed a gázt, és az RS simán, kulturáltan visszalassul, semmi turbós autókra jellemző torpanás, éles átmenet a terhelések közt, csak lassul, ahogy kéred.

Aztán kezdődik a 80 kilométer vonatozás a városból kifelé, majd a zakatolás a sávelhúzásos, 80 km/h-s korlátozásos Autobahnon. A németek nem hülyék, és nem tévednek, ha logisztikáról van szó. Adolf Hitler nem azért építtette az autópályákat, hogy az ember 80 évre rá egy ilyen Birodalmi Biturbóval megavasodjon egy sátras utánfutót húzó Kia Rio mögött, hanem hogy legyen hol legyorsulni vele egy Stukát Varsó felé menet. Szeretném leszögezni,az előbbi mondat nem öncélú luftwaffézás, hanem technikatörténetileg releváns összevetés: a Ju 87A Stuka zuhanóbombázó, a II. vh egyik legrémületesebb repülőgépe 310 km/h-órás maximális sebességre volt képes. A Porsche GT2 RS 330-at tud, elektronikusan korlátozva.

Szóval ha a kijelölt tesztút egy sávszűkített, sebességkorlátozott autópályán van, az nem vak véletlen, hanem szervezői szándék. Valakik azt üzenték vele, kicsit torokhangú, kemény német akcentussal, hogy ne semmisítsük meg 000/500-at, vagy szorulunk. Így türelmesen üldögéltünk a karbon kagylókban az Autó Motor-os Szabó Robival, és azon merengünk, hogy a Porsche képes egy 620 lóerős pályaautót is élhetővé alakítani, és ez őrület. Kicsit erősebben jelen van a motor, mint egy utazókupéban, kicsit túl sokat tudunk meg az aszfalt kőzúzalékának szemcseméretéről farkcsonton át, de simán járnánk vele minden nap.

Aztán eljön az a pillanat, amikor hirtelen kitágul tér, elfogy a betonkorlát, és megtaláljuk a könnyített szőnyegpadlót a gázpedállal. Ilyenkor, 80-ról gyorsítva már nincs szívóhang, mert elnyomja a többi zaj, csak az általános Porschezúgás van, a jellegzetesen üres, testetlen boxer6-hang, és fél másodperc nekigyürkőzés után pusztító gyorsulás. Egy végigforgatott harmadikban az RS turbói fekete lyukat csinálnak a földgolyóból, és ahogy az ablakon túl a külvilág befolyik a farokspoiler légbeömlőin át a motorba, mi a szingularitás határán hullámlovaglunk. Dermesztő, elképzelhetetlen érzés 100-ról 200-ra 6 másodperc alatt gyorsulni, ez állórajtnak is súlyos. Az első generációs Carrera RS 2.7, korának őrült sportautója 6,3 alatt gyorsult 100-ra, ez pont annyi, amennyi a GT2 RS-nek 100 és 200 között kell. Kérem, ne felejtsük el, hogy a járműveket vezető emberek ugyanezen idő alatt nem gyorsultak semennyit se. A neurotranszmittereken nincs változó geometriás turbó. (Legális.) A 0-100 3,5 másodperc, a 0-200 pedig 9,8.

A veszett, seggösszeszorítós koncentrálás 290-ig tart, ekkorra fogy el az út. A Porsche még mindig fészkelődésre késztetően, kényelmetlenül gyorsul, amikor elveszem a gázt. A 330-as elektronikus korlátozás a gumik kedvéért van, az autó igazi vége 340, és ott se az erő fogy el, hanem leforogja a hatost.  Szűz anyám.

Miután jól megijesztettük magunkat, visszalassulunk a kényelmes utazóra, amivel teljes biztonságban, a világ uraiként a miénk az autópálya. Ez úgy 230 tája. A stabilitás hihetetlen, soha, semmivel nem volt ennyire könnyű gyorsan menni, és ebben a tartományban van az embernek az az érzése, hogy a Porsche kezd megérkezni a személyes komfortzónájába. Alulról. Mint mikor a kerti fügefát végre elkezdi melengetni az áprilisi napfény.

20 perc és 6-8 újabb SZPSZ után letérünk az autópályáról, hogy 6 percet keringjünk fogalmatlanul, eltévedve, alsóbbrendű utakon. A forgalom nagy, a rendőri jelenlét nyomasztó. Nem driftelek körbe körforgalmakat, nem tudom bedobni a gyeplőt, elereszteni rohanni, mert nincs hozzá tér. Valószínűleg sehol, semmilyen közúton sincs. A sportautóipar kinőtte Európát. Épp csak annyit megyünk kanyargósabb úton, hogy kiderüljön, egy Porsche sem intimebb ennél. A cserfes kormány, az azonnal az ívre tapadó, soha el nem mozduló orr, az egészen érthetetlenül megtapadó far, a soha feleslegesen nem billenő kasztni, minden közvetlen, minden mozdulat kimért és precíz. És közben az acélokból süt a porscheség, a mágia, amit a sportautóiparban egyedül a Porsche tud, hogy ez az egész nem egy tűnékeny illúzió, hanem minden, ami ma morzsolja alattad az utat, holnap is működni fog.

Kéne-e? Nem. Az ára kéne. A GT2 RS-nél nem vezettem jobb autót életemben, és könnyen lehet, hogy nem is fogok. Imádom benne, hogy kézi váltós maradt, hogy sprőd, hogy régi vágású, amilyennek mi romantikus hülyék a sportautóinkat szeretjük. Az ára feléből vennék egy 911 GT3-at, 435 lóerős szívómotorral, még egy feslett nejlonharisnyányi réteggel őszintébb élménnyel. A maradékból pedig eltennék gumira, versenypályabérletre és közigazgatási bírságra. És még mindig maradna 15 millió egy nagy tartályra a kertbe, tele 100 oktános benzinnel, hogy 20 év múlva meg tudjam mutatni a fiamnak, hogy milyen érzés volt olyan autót vezetni, amit a villany még csak beindítani tudott. Aztán kipofoznám belőle a büdös kölyköt, mielőtt megöli magát, vissza a dodzsemjébe, én pedig a bánatos nosztalgiámat párhuzamos gumicsíkokkal kenném fel a pusztuló Föld rosszalló arcára.

2023. május 20., szombat

V8-AS BMW i8

A müncheni székhelyű Gabura Racing Technologies-nál is éppen úgy gondolkodnak, ahogy egy nagyot álmodó BMW fan. Ezért, ha már a BMW nem csinál vérbeli benzinfaló sportkocsit az irtózatosan dögös formájú i8-asból, majd ők igen. Méghozzá úgy, hogy kidobják a 1,5 literes háromhengerest és az egész hibrid hajtásláncot, helyette az M-es modellekből ismerős 4,4-es biturbó V8-ast tömik bele.

Érdekesség, hogy a motor az autó orrába kerül majd, a hatsebességes, szekvenciális váltó és az integrált differenciálzár pedig a hátsó tengelyre, így áll össze a transaxle elrendezés. Az i8 stílusa nem sokat változik majd, csupán kiszélesedik egy kicsit, hogy minden kényelmesen elférjen és az eddigi rejtett kipufogó helyett két masszív kidörgő ékesíti majd a farát.

2023. május 10., szerda

Ilyen lett az új böhöm Audi

Elkészült eddigi legtekintélyesebb megjelenésű szabadidő-autójával a Q8-al az Audi.

A Q8 tulajdonképpen nem más, mint a Q7 sportosabb változata, de a karosszériát több ponton is jelentősen áttervezték. Teljesen megújult például a single frame hűtőrács, és nem feltétlenül előnyére változott: a visszapillantóból kifejezetten ijesztő lehet tőle az autó.

A Q8 bizonyos értelemben nem is SUV, hanem crossover, de oldalnézetből nem annyira kupés a tetővonala, mint például a BMW X6-osé. A kupés jelleget azért próbálták erősíteni a keret nélküli oldalablakokkal.

Talán hátulnézetből a legkevésbé izgalmas az újdonság, a sportos jelleg azonban itt is megmaradt.
A LED-es hátsó lámpákat vékony fénycsík köti össze.

A belső tér az új A6 és A8 nyomdokaiban jár, vagyis kifejezetten luxusjellegű, tele van csúcstechnológiás megoldásokkal. A jól felszerelt modellekben összesen három színes kijelzőt rejt a műszerfal és a középkonzol. Még a hátul utazók is érintő képernyővel szabályozhatják a klímát.

A Q8 hatalmas, 605 literes csomagtartót rejt, a hátsó üléstámlák ledöntésével 1755 literesre bővíthető a tér. Félhibrid technológiával kiegészített benzines és dízelmotorok biztosítják majd a hajtást, kezdetben egy háromliteres, V6-os benzines (340 LE) és két háromliteres dízel (231 és 286 LE) lesz kapható.

2023. április 30., vasárnap

Meghajtottuk a Lexus LC500h-t

Ha kell, a legnagyobb csendben lopakodik. Ha kell, igen nagyot lép. És ha kell, ha nem, az idősík minden ezredmásodpercében magára tereli a figyelmet.

Lexus

A Toyota a 2000-es évek elején mert egy merészet álmodni, és elhatározta, hogy piacra dob egy valódi szupersportkocsit. Ez lett a 2010-ben debütált Lexus LFA, ami egyedi vonalvezetésével, alacsony tömegével és 560 lóerős V10-es motorjával a legtöbb petrolhead elméjébe kitörölhetetlenül bevéste magát. Az LFA-val viszont két komoly gond akadt: az egyik, hogy több mint 100 millió forintba került, a másik, hogy 2 év alatt mindössze 500 darab készült belőle.

Így aztán igen kevesen akadnak olyanok, akik élőben láttak LFA-t, és logikusan még sokkal kevesebbek olyanok, akik vezethették is. Most azonban itt a szellemi utódnak tekinthető LC500, mely harmadáron kelleti magát, és bár még így sem éppen Corolla árban mérik, végre van némi valószínűsége annak, hogy látunk belőle néhány példányt a hazai utakon.

Lexus

Egy sárga és egy kék egész biztosan felbukkan az itthoni forgalomban, melyek közül elsőként a sárgát, a környezettudatosabb LC500h-t próbáltuk ki.

Ahogy a divatbemutatókon látható extrém ruhák többsége sosem jut el a boltokba, úgy az autókiállítások magamutogató koncepcióautói sem szoktak megérkezni a kereskedésekbe. Igen, mert a prototípusokból készített, sorozatgyártásba szánt autók külcsínje már a végletekig le van tompítva, hogy ily módon a lehető legszélesebb vásárlói rétegnek meg tudjanak felelni.

A japánok ezúttal kivételesen más úton jártak, ugyanis a 2012-ben LF-LC néven debütált futurisztikus tanulmányautót néhány évvel később lényegében csak minimális változtatásokkal dobták piacra. Ehhez kellett egy komoly adag merészség, mert ami egy autószalonon jól mutat, az a hétköznapokban akár gerelyként állhat bele a földbe.

Tadao Mori fődizájner számítása azonban végülis bejött. Furcsa, de amíg az agyonszabdalt felületek és a hatalmas orsó hűtőmaszk a polgáribb kivitelű Lexusokon megosztó dizájnelemként viselkedik, az ennek a sportkocsiknak egyértelműen jól áll. Laikusokat, hozzáértőket, fiatalokat és korábban születetteket is nagy számban megkérdeztünk, és a tetszési index kiválóan alakult.

A 21 colos gigantikus felnik, az ékszerű lapos forma és a keszekusza vonalak megteszik a hatásukat, a rikító színről nem is beszélve. A függőleges első indexek, a rejtett kilincsek és a 3D-hatású hátsó lámpák tulajdonképpen már csak a habot jelentik a képzeletbeli tortán. Hasonló tekintetmágnes hatást legutóbb a BMW i8 esetében tapasztaltunk.

Lexus

Az utastérben talán egy hajszálnyival kevésbé futurisztikus a hangulat, de a sportkocsikat kedvelők így is rögtön elismerően csettinthetnek. Mély üléspont, kiváló oldaltartású bőr sportülések, lőrés-szerű ablakok, kiváló fogású kormány és az LS500h-ról ismerős visszapillantótükrökben mindig ott figyel a szélesre faragott hátsó traktus egy része.

Ami az imént említett LS500h luxusszedánnak nem igazán állt jól, az itt és most mintha új értelmet nyerne. Az LC500h-ban még a kormány mögötti bikaszarvak, vagyis a menetstabilizáló kapcsolója és az üzemmódváltó tekerőgombja sem hat furcsán, még ha szépnek ezúttal sem tudjuk mondani ezeket a kezelőszerveket.

Lexus

A kormány mögötti kijelző a márkától szokatlanul igényes formában közli a sofőrrel a fontosabb információkat, mindenekelőtt a fordulatszámot és az aktuális sebességet. Érdekesség, hogy ha változtatunk a kijelző üzemmódján, akkor a virtuális fordulatszámmérő körüli valódi körforma motorosan mozgatva arrébb csúszik.

A műszerfal középső részén jól mutat az analóg óra, viszont az itt található nagy kijelzőn megjelenített vizuális tartalom sajnos továbbra is hű a Lexushoz. A felhasználói felület nem túl szép, nehezen átlátható és körülményesen kezelhető a középkonzol lévő érintőfelülettel. Kár is lenne bármit fejleszteni rajta, egyetlen jókora lendülettel kellene kihajítani és a nulláról kezdve kifejleszteni valami olyasmit, ami például a kis Mercedes A-osztályban található.

Lexus

Az elöl lévő 3,5 literes V6-os szívómotor 299 lóerőt és 348 Nm-t produkál, amihez a villanymotor hozzácsap még 179 lóerőt és 300 Nm-t. Az összteljesítmény 359 lóerő, melyből már sejthető, hogy ez azért nem pont a cikk elején említett LFA kategóriája.

A 4,7 másodperces 0-100-as sprintidő persze tiszteletre méltó, de az LC500h-ban nem ez a lényeg. Hanem az, ahogy az autó leköveti a sofőr parancsait. A kormány Lexus-mércével mérve egészen közvetlen, a súlypont nagyon alacsonyan található, a négykerékkormányzás és az adaptív futómű kiválóan teszi a dolgát és az erő csak és kizárólag a hátsó kerekekre érkezik meg.

Igen, ezzel a hibrid járgánnyal akár gumit égetni és driftelni is lehet, de ez azért a sima LC500-nak jobban áll. Ez utóbbi változatban ugyanis nincs semmilyen elektromos hajtás, egyedül a 477 lóerős 5 literes szívómotor az úr, illetve a V8-as hangzás. Az LC500h hangja sem rossz, de véleményünk szerint kicsit túltolták a hangszóróból áradó szintetikus hangokat.

Az erős fékek miatt fékezéskor nem is annyira, kanyarban viszont egyértelműen érződik a nagy tömeg. Hiába van a tető és az ajtókeret szénszálas műanyagból, az ajtó, a géptető és a csomagtérajtó pedig alumíniumból, a mérleg mutatója így is 2 tonnáig lendül. A kelleténél nagyobb tempót úgy jelzi a Lexus, hogy mind a négy kerekével egyszerre kezdi meg elhagyni az ideális ívet - a súlyeloszlás nem lehetne sokkal jobb, 51:49 százalék a tengelyek között.

A Lexusokban eddig nem igazán tudtuk megszeretni a fokozatmentes automataváltót, de az LC500h-ban sikerült ezt is úgy és olyan sportosra hangolni, hogy abban végre ne sok kivetnivalót találjunk. A váltó négy valódi- és hat virtuális fokozattal rendelkezik, melyek között villámgyorsan válthatunk akár mi magunk, a kormány mögötti fülek pofozásával.

Az 50 kilogramm tömegű lítium-ion akkumulátor körülbelül annyi energiát képes eltárolni, amivel 2-2,5 kilométert gurulhatunk a legnagyobb csendben, tisztán elektromosan. És óvatos gázpedál kezeléssel maximum 140-es tempóval. Fékezéskor visszatölt a rendszer, külső töltési lehetőség viszont nincs, vagyis ez egy sima és nem plugin hibrid.

Itt jegyzendő meg, hogy a BMW i8 hasonló rendszere sokkal fejlettebb, hiszen a bajor hibrid sportkocsi akár hálózatról is tölthető, több 10 kilométert is meg tud tenni elektromosan és ezek miatt hazánkban minden további nélkül zöld rendszámozható.

A néhány napos teszt során 10 literes átlagfogyasztást mértünk, ami köszönőviszonyban sincs a 6,4 literes gyári értékkel, de a menetteljesítmények ismeretében korrektnek mondható. Óvatos duhajként 7-8 literrel is beéri a technika, viszont ha jobban kihasználjuk a képességeit, könnyen 13-14 liter magasságába szökhet a fogyasztás.

Lexus

A ki-beszállást segíti, hogy ilyenkor automatikusan elmozog egymástól a kormány és az ülés. Hátra sehogy sem könnyű a bejutás és olyan kevés a hely, hogy még rövidebb távon is csak kistermetűeknek ajánlott itt utazni. Hátul a fejtér körülbelül 150 centiméteres magasságig elegendő, de egy 185 centiméteres sofőr mögött még a gyerekeknek is kicsi lábtér jut.

A jobb első ülésen helyet foglalónak viszont nem sok panasza lehet, hiszen egyrészt remek a helykínálat, másrészt a mind a két oldalt kialakított kapaszkodó miatt még a vehemensebb sofőrök mellett ülve is fixálva érezheti magát az itt ülő.

Az LC500h-ban van többek közt hegymeneti elindulás segítő, holttérfigyelő, keresztirányú forgalomfigyelő, városi vészfékező, HUD, adaptív tempomat és közlekedési táblafelismerő. Ezektől persze nem kell hanyatt esni, hiszen ilyen okosságok ma már sokkal olcsóbb kompakt autókban is elérhetők. Mint ahogy Android Auto és Apple Carplay is van a sokkal kedvezőbb árú autókban, ebben a Lexusban viszont nyoma sincs az ilyen okostelefonos technikának.

Az alaphelyzetben láthatatlan hátsó szárny 80 km/h felett automatikusan felemelkedik, így termelve némi extra leszorítóerőt, de a fetűnési viszketeségben szenvedők számára jó hír, hogy a szárny gombnyomásra akár álló helyzetben is felpattintható.

A csomagtartó 172 literes kapacitása a bőröndök helyett bankkártyával utazóknak kedvez, és itt jegyzendő meg, hogy a tesztautó csomagtérajtaja a második napot követően semmilyen módon nem volt hajlandó kinyílni. Ez vélhetően egyedi hiba, hiszen a Lexus minősége ezt leszámítva általánosan kiválónak mondható.

Lexus

Az LC500h azoknak készült, akik szeretnek lubickolni a többi autós és gyalogos figyelmében, ez az autó elsősorban magamutogatásból vizsgázik jelesre. A szürke hétköznapokban jó szolgálatot tesz a gyártó fejlett hibrid rendszere, az izgalmas hétvégékén pedig sportkocsiként is jól vizsgázik a technika.

A kőkemény sportautós élvezeteket azonban nem itt kell keresni, az LC500h nem erről szól, ez inkább egy méretes GT autó, egy szemrevaló luxuskupé. Ami nem mellesleg az őserőt képviselő őszinte V8-as motorral is kapható, mindenféle hibrid hókuszpókusz nélkül, LC500 néven.

A Lexus LC500h legolcsóbban 29,65 millió forintos ellenében vezethető haza, a tesztautó árcéduláján pedig 32,1 millió forintos összeg olvasható. A BMW i8 ennél sokkal drágább, hiszen minimum 46 millió forintot kérnek el érte, cserébe viszont sokkal komolyabb hibrid rendszerrel szolgál.

Lexus

+ : egyedi formaterv, sportautós beltér, korrekt menetteljesítmények, jól eltalált vezetési élmény, alacsonyan tartható fogyasztás.

–: nagy tömeg, elavult fedélzeti számítógép, nincs külső töltés és zöld rendszám, hátul kevés hely, kicsi csomagtartó.